Jak rzucenie palenia wpływa na życie codzienne

Efekty rzucania palenia to nie tylko lepsze samopoczucie i wyniki badań, ale także szereg korzyści w codziennym funkcjonowaniu oraz w relacjach z rodziną czy partnerem. Motywacja do zerwania z nałogiem nikotynowym może być różna, ale efekty tej decyzji zwykle są bardzo zbliżone u każdego palacza. Na jakie obszary życia codziennego wpływa rzucanie palenia?

Rzucanie palenia a ekonomia

Niewątpliwie rzucenie palenia pozytywnie wpływa na sytuację materialną palacza. Osoby, które wypalają codziennie jedną paczkę papierosów, miesięcznie tracą na swój nałóg średnio nawet 400-500 złotych. Dodatkowo w przypadku złego samopoczucia wywołanego papierosami mogą do tego dojść koszty wizyt u lekarzy lub kupowania leków (np. popularnych suplementów na tzw. kaszel palacza)[1].

Zakup odpowiednich środków wspomagających rzucanie palenia (tabletek nikotynowych, gum czy plastrów) to wciąż mniejszy wydatek i dużo bardziej opłacalna inwestycja.

Korzyści z rzucenia palenia: lepsze samopoczucie

Początkowo osoby, które rzucają palenie, mogą czuć rozdrażnienie, senność, a także większą drażliwość i chęć zaspokojenia potrzeby zapalenia np. poprzez podjadanie. Jednak badania jasno sugerują, że już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa w organizmie zachodzą pozytywne zmiany, które z czasem przeradzają się w poprawę ogólnego stanu zdrowia[2].

Wystarczy miesiąc abstynencji od nikotyny, aby poprawiły się parametry krwi, ciśnienie oraz kondycja płuc, a co za tym idzie – także samopoczucie. Były palacz ma lepszą kondycję fizyczną, a także lepiej śpi, dzięki czemu w ciągu dnia nie ma problemów z pamięcią czy koncentracją, a także może aktywnie spędzać czas z bliskimi.

Efekty rzucenia palenia: relacje z partnerem

Osoby uzależnione od palenia mogą mieć także problemy w relacjach z partnerem, w szczególności w życiu seksualnym. Nałóg nikotynowy osłabia libido i może prowadzić do problemów z osiągnięciem erekcji czy orgazmu, a także do całkowitej impotencji. Problemy w sferze intymnej mogą dotyczyć tak samo kobiet, jak i mężczyzn.

Zerwane z paleniem może znacząco wpłynąć na poprawę życia seksualnego, przywracając prawidłowe libido, a także kondycję fizyczną partnerów. Osoby palące mogą mieć podobne problemy z aktywnością (także, jeśli chodzi o seks) jak pacjenci z zaburzeniami pracy serca[3]. Ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia może być pierwszym krokiem do poprawy relacji z partnerem, jeśli życie erotyczne przestało być satysfakcjonujące. Dodatkowo rzucenie palenia może pomóc w przedłużeniu trwania stosunku.

Bibliografia:

  1. Jabłoński L., Epidemiologia palenia tytoniu, [w:] Palenie tytoniu. Wpływ na zdrowie i program walki z nałogiem, red. Malinowski J., Lublin 2001, s. 28 – 34.
  2. Ciecierski C.C., Cherukupalli R., Weresa M., Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce, Paryż 2011.
  1. Ambroziak M., Wysiłek fizyczny a układ krążenia. Podstawy fizjologiczne i genetyczne. Wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, Postępy Nauk Medycznych 2008, nr 10, s. 653-659.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Lepiej rzucić niż w tym być

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *