Jak leczyć alergię skórną?

Współcześnie coraz więcej osób boryka się z alergiami skórnymi. Charakterystyczna wysypka pojawia się po kontakcie z alergenem i zwykle ustępuje samoistnie po paru dniach. W takim wypadku kluczowe jest ustalenie, jaki czynnik wywołał reakcję uczuleniową i unikanie go w przyszłości. Niekiedy odpowiedź organizmu może być tak silna, że zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Jak można złagodzić objawy alergii skórnej?

Jak wygląda uczulenie na skórze?

Alergiczne zmiany na skórze mogą pojawić się w bardzo różnych miejscach i charakteryzują się odmiennym stopniem nasilenia. Dlatego warto wiedzieć, co odróżnia alergię skórną od innych chorób skóry. Jakie są najczęstsze objawy alergii skórnej? Zwróć uwagę na takie symptomy jak:

  • silny świąd,
  • zmiany skórne w postaci czerwonych lub białawych bąbli, które bledną pod wpływem ucisku,
  • miejsce występowania zmian i sposób ich rozprzestrzeniania się,
  • czas pojawienia się zmian i czas ich zniknięcia.

Wnikliwa obserwacja zmian skórnych pozwala szybko ustalić, jakie czynniki mogły przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej. Po wyeliminowaniu podejrzanych produktów, środków czystości lub materiałów, przykre dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie i nie wiesz, jak ustalić przyczynę alergii, warto skonsultować się z doświadczonym alergologiem.

Jak złagodzić objawy alergii skórnej?

Silna reakcja uczuleniowa może bardzo negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie alergika. Objawy alergii skórnej możesz złagodzić nie tylko poprzez unikanie kontaktu z alergenami, ale także stosując dobrej jakości kosmetyki o właściwościach hipoalergicznych. Bardzo dobrze oddziałują na zaczerwienioną skórę emolienty oraz kosmetyki bezzapachowe z naturalnym składem. Jeśli nie chcesz dodatkowo podrażniać skóry, noś luźne bawełniane ubrania, a swoją odzież pierz w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla małych dzieci lub alergików. W przypadku niektórych alergii pomocne może okazać się również utrzymywanie porządku w mieszkaniu, dbanie o jakość powietrza i częste wietrzenie materaca. W nocy skóra jest wyjątkowo narażona na przegrzanie i kontakt z potem. Dlatego to ważne, aby spać pod lekką i przewiewną pościelą, która nie podrażni delikatnej skóry.

Jak przebiega leczenie alergii skórnej?

Skuteczne leczenie alergii skórnej jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie poprzedzone szczegółową diagnostyką. Lekarz na podstawie wywiadu, obserwacji i specjalistycznych testów, będzie w stanie określić, jakie alergeny wywołują Twoje problemy skórne. Leczenie alergii skórnej najczęściej polega na stosowaniu leków miejscowych lub doustnych. W niektórych przypadkach przeprowadza się również immunoterapię, która jest dosyć czasochłonna, ale za to prowadzi do nabycia tolerancji immunologicznej na wybrane alergeny. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, aby ściśle stosować się do zaleceń lekarskich.

Choć preparaty na alergię często są dostępne bez recepty, to jednak ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednią dawkę i wyznaczy okres trwania kuracji. Opieka doświadczonego lekarza jest niezbędna, aby skutecznie walczyć z alergią i poprawić komfort swojego życia.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. No i fajnie, że da się to leczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *