Prawidłowa pielęgnacja ciała – o czym nie można zapominać?

Dbanie o zdrowie to nie tylko pilnowanie diety, nawodnienia organizmu, pilnowanie prawidłowej higieny snu czy aktywności fizycznej. To również dbanie o ciało od zewnątrz, czyli regularne czynności pielęgnacyjne, które są niezwykle ważne, by zachować skórę ciała w dobrej kondycji. Prawidłowa pielęgnacja ciała i utrzymywanie skóry w dobrej kondycji mają znaczenie zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i wizualnych, zatem nie należy ich pomijać. Jak pielęgnować ciało każdego dnia i czym powinny się charakteryzować dobre kosmetyki do pielęgnacji ciała? Sprawdzamy!

Skóra człowieka – dlaczego wymaga regularnej pielęgnacji? 

Skóra człowieka jest ważną barierą, która zabezpiecza narządy wewnętrzne przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi – sama jednak ma z nimi regularny kontakt, dlatego należy zadbać, by była zdrowa i silna. Niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych na skórę nie pozostaje jednak bez konsekwencji. Może się wiązać z podrażnieniami skóry, nadmierną utratą wody, zaburzeniami naturalnej bariery ochronnej oraz przedwczesnym starzeniem. Na kondycję skóry wpływają również inne czynniki, w tym np. jakość naszej diety. By jak najlepiej zadbać o skórę, warto stosować dobrej jakości kosmetyki do pielęgnacji ciała, które pozwolą nie tylko dobrze nawilżyć skórę, ale też ją odżywić. Ważne jest również regularne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, a także złuszczanie martwego naskórka oraz natłuszczanie skóry. Nie można ponadto zapominać, jak ważna jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV, mrozem, nagłymi zmianami temperatur, wiatrem itd.

Jak dbać o skórę ciała i jak prawidłowo pielęgnować ciało?

By zadbać o kondycję skóry całego ciała, najlepiej zacząć od zdrowego odżywiania, czyli od pilnowania, aby codzienne posiłki pokrywały zapotrzebowanie organizmu na składniki ważne dla skóry i jej zdrowia. Nie można zapominać również o piciu odpowiedniej ilości płynów, gdyż jest to kluczowe, by zachować na dłużej zdrową i jędrną skórę. Prawidłowa pielęgnacja ciała powinna uwzględniać też czynności pozwalające zadbać o skórę od zewnątrz. Należy się skupić na:

  • higienie ciała, czyli na codziennym oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń, sebum czy resztek stosowanych kosmetyków – w tym celu stosujemy dobrej jakości kosmetyki myjące;
  • regularnym złuszczaniu martwego naskórka – w tym celu stosujemy peelingi;
  • nawilżaniu skóry oraz stosowaniu kosmetyków, które będą ograniczać przeznaskórkową utratę wody;
  • odżywianiu skóry poprzez dostarczanie jej witamin i innych ważnych dla jej zdrowia i kondycji składników;
  • ochronie skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych – stosowanie kosmetyków z filtrem UV, zabezpieczanie skóry przed mrozem itd.

Co jest potrzebne do pielęgnacji ciała? Kosmetyki do pielęgnacji ciała – rodzaje i zastosowanie

By prawidłowo pielęgnować ciało każdego dnia, należy dobrać odpowiednie kosmetyki. Jeśli chodzi o rodzaje kosmetyków do pielęgnacji ciała, na rynku można znaleźć produkty o różnorodnym zastosowaniu, w tym mydła, żele, emulsje i pianki myjące, balsamy do ciała i kremy do ciała, masła i mleczka do ciała, olejki, a nawet sera, maski czy peelingi. W pielęgnacji ciała wykorzystujemy też dezodoranty i antyperspiranty, a także wiele innych produktów.

Wybór kosmetyków powinien uwzględniać nie tylko ich zastosowanie, ale przede wszystkim rodzaj skóry danej osoby i jej potrzeby. Innej pielęgnacji będzie wymagać skóra sucha, atopowa i alergiczna, a innej skóra tłusta itd.

Jaki kosmetyk do pielęgnacji ciała? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych?

Kosmetyki do pielęgnacji ciała zawsze dobieramy do kondycji naszej skóry, jej potrzeb i problemów, które jej towarzyszą. Uwzględniamy przy wyborze również indywidualne preferencje, jeśli chodzi o skład (np. kosmetyki naturalne), konsystencję czy zapach. Przykładowo kosmetyków myjących na rynku jest całe mnóstwo, ale wybór można znacznie zawęzić, jeśli mamy skórę atopową – w tym przypadku raczej postawimy na emolienty. Jeśli towarzyszy nam uciążliwy świąd skóry, postawimy na kosmetyki, które będą dodatkowo ograniczać te przykre dolegliwości. Jeszcze bardziej ograniczymy obszar poszukiwań, stawiając jedynie na kosmetyki o naturalny składzie czy formułach wegańskich.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *