Dofinansowanie PFRON wanny z drzwiami dla niepełnosprawnych – jak uzyskać?

Dofinansowanie łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, a także osoby prywatne odkryją udogodnienia, jakie oferuje im rynek. Z kolei producenci zaczynają uświadamiać sobie potrzeby i oferują nowoczesne rozwiązania zdolne pokonywać bariery architektoniczne. Projektanci firmy Polimat również podjęli to wyzwanie, oferując wanny ze sprawdzonymi i zaawansowanymi drzwiami. Czy jest możliwość uzyskania dotacji na remont łazienki oraz na tego typu wyposażenie łazienki?

Dofinansowanie – wanna z drzwiami dla niepełnosprawnych:https://www.prolifter.pl/dofinansowanie-wanny-z-drzwiami-pm-94.html

Dofinansowanie PFRON na remont łazienki dla potrzeb osoby niepełnosprawnej

Dofinansowanie na remont łazienki zostanie przyznany osobom posiadającym określony stopień niepełnosprawności. Pomoc ta nie wyklucza osób starszych, gdyż one również mają trudności z poruszaniem się i dbaniem o siebie. Oczywiście, muszą to udokumentować, dołączając odpowiednie orzeczenie do składanego wniosku. Fundusz PFRON przeznacza środki zgodnie z rozporządzeniem w sprawie, jaką jest likwidacja barier architektonicznych. Do wszystkich dokumentów należy dołączyć także akt własności lokalu, w którym będzie prowadzony remont lub umowę najmu, które posiadają zgodę właściciela lokalu, którzy muszą być użytkownikami wieczystymi nieruchomości.

Gdzie uzyskać dofinansowanie na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Dofinansowanie PFRON pochodzi ze środków państwa i aby je otrzymać, trzeba złożyć odpowiedni, wypełniony już wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami w MOPS, MOPR, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub innej instytucji zajmującej się rozpatrywaniem wniosków.

Ile dofinansowania można uzyskać z PFRON na remont

Dofinansowanie remontu łazienki może być naprawdę dużą sumą, dlatego warto się o nie ubiegać w celu zlikwidowania barier architektonicznych. Maksymalnie można uzyskać kwotę dofinansowania wynoszącą aż do 95 % kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Co ważne, udział finansowy wnioskodawcy musi wynosić minimum 5 % kosztów przedsięwzięcia.

Dofinansowanie łazienki – jak przeprowadzić remont

Ubiegając się o dofinansowanie, należy mieć przygotowany kosztorys remontu łazienki. Trzeba wiedzieć, że remont łazienki mający za zadanie likwidowanie barier architektonicznych może obejmować tylko tego jednego pomieszczenia. Wszystkie pozostałe części są wyeliminowane z tego rozwiązania. Ponadto nie należy zakładać np.: usunięcia płytek w celu poprawy jej wizualnych walorów, ale tylko zakresu sprzętów, jakie się w niej znajdują. Mają one na celu ułatwienie wykonywania czynności higienicznych przez osoby niepełnosprawne. Dofinansowanie obejmuje zakup sprzętu takiego jak:
– wanna z wejściem,
– podnośnik wannowy,
– podnośnik pacjenta transportowo-kąpielowy,
– podnośnik pacjenta ścienny,
– podnośnik sufitowy,
– wózki toaletowo-prysznicowe.

Dofinansowanie wanna z wejściem 

Wanny z wejściem można uzyskać z dofinansowania PFRON w ramach likwidacji barier architektonicznych. Wanny, o których mowa, mają z boku drzwiczki, które można łatwo otworzyć. Są wystarczająco szerokie, aby ułatwić dostęp osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Jest to z pewnością innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych i seniorów. Drzwi wykonane są ze szkła, co nadaje temu typowi wanny wyjątkową estetykę. Idealnie wpasują się w przestrzenie pomieszczeń, tworząc przyjemną i relaksującą atmosferę. Wanny z wejściem dla niepełnosprawnych zapewniają komfortową i bezpieczną kąpiel. Znajdują swoje miejsce w domach prywatnych, ale w placówkach medycznych, przychodniach i domach opieki dla osób starszych.

Dofinansowanie PFRON wanna dla seniora

Dofinansowanie z programów publicznych m.in. PFRON podlega różnym warunkom. Koniecznie należy posiadać dokument orzekający o niepełnosprawności, wydany przez komisję lekarską. Ważne jest również kryterium zarobkowe, stąd nie każdy otrzyma wsparcie, ale istnieją na to duże szanse. Ważna jest tu także pula środków oferowanych na ten program i liczba złożonych wniosków. Tym bardziej że można liczyć na dofinansowanie nawet 95% kosztów danego projektu. Wysokość przeznaczanych środków finansowych nigdy nie jest taka sama we wszystkich województwach czy gminach. Może się to również różnić w zależności od indywidualnych dochodów i sytuacji finansowej wnioskodawcy. Warto wiedzieć, że wnioskodawcy, którzy nie są właścicielami nieruchomości, w których ma się znaleźć wanna, otrzymuje niższą dotację, która może wynosić do 80% poniesionych za zakup czy modernizację kosztów budynku mieszkalnego.

Dofinansowanie – wanna z drzwiami dla niepełnosprawnych

Dotacja na zakup wanny z drzwiami wpisuje się w program na likwidację barier architektonicznych, stąd można się ubiegać o zwrot kosztów na takie przedsięwzięcie. Wszystkich niezbędnych informacji dotyczących dofinansowania PFRON udzielają takie instytucje, jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, czy można zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. To właśnie w tych miejscach należy także złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Można go też dostarczyć drogą mejlową na stronie PFRON.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Dzięki za info!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *