Retinol w kosmetykach – działanie i właściwości

Retinol to niezwykle cenny składnik wielu kosmetyków, który warto poznać bliżej. Jego popularność na całym świecie jest najlepszym potwierdzeniem tego, że działa skutecznie na cerę i daje wiele korzyści. Aktualnie po kosmetyki z retinolem sięga coraz więcej kobiet, sprawdźmy zatem, na jakie efekty możemy liczyć! Czym cechują się produkty kosmetyczne z retinolem?

Aktywna postać witaminy A

Retinol jest niezwykle aktywną postacią witaminy A, jaka nazywana jest witaminą młodości. Jakie działanie wykazuje retinol? Przede wszystkim można liczyć na właściwości przeciwstarzeniowe, dzięki czemu skóra staje się odmłodzona i jędrna. Poza tym witamina A dobrze radzi sobie z trądzikiem i fotouszkodzeniami cery, a skuteczność działania potwierdzona została licznymi badaniami.

Witaminę A odkryto w latach 30 XX wieku – ten składnik zastosowano w kosmetykach około 50 lat później. Warto wiedzieć, że retinol i retinoidy stanowią najbardziej efektywne formy witaminy A, cechujące się działaniem odmładzającym.

Witamina A w naszym organizmie

Okazuje się, że nasz organizm potrzebuj witaminy A z zewnątrz, gdyż nie jest ona syntezowana samoczynnie. Do dyspozycji mamy retinol w formie beta-karotenu, który następnie w jelitach zamieniany jest w witaminę A. Ma ona wpływ na podziały komórkowe, funkcjonowanie nabłonków, procesy gojenia i syntezę hormonów. Objawy niedoboru to zazwyczaj kurz ślepota, rogowacenie się naskórka, jego łuszczenie i suchość. Wraz z upływem czasu organizm gorzej radzi sobie z dostarczaniem tej witaminy w pożywieniu, co odbija się na wyglądzie cery. Trzeba zatem stosować odpowiednie kosmetyki, które działają skutecznie i sprawnie.

Retinol w kosmetykach

Pamiętajmy o tym, że w kosmetykach stosuje się kilka rodzajów witaminy A, takich jak retinol, beta-karoten, retinal, czy też palmitynian retinylu. W leczeniu zmian trądzikowych nieoceniony jest głównie kwas retinowy o nazwie tretynoina. Ponadto, retinol z powodzeniem wykorzystuje się w produktach przeciwzmarszczkowych, co wiąże się z następującymi właściwościami:

  • Zwiększenie ilości fibroblastów i zapobieganie przyspieszonej degradacji elastyny i kolagenu
  • Poprawa jędrności i gęstości skóry
  • Delikatne złuszczanie martwego naskórka
  • Lepsze ukrwienie skóry poprzez pobudzanie powstawania nowych naczynek krwionośnych
  • Wzmocnienie bariery ochronnej skóry
  • Poprawa struktury warstwy rogowej i zapobieganie nadmiernej ucieczce wilgoci
  • Działanie antyoksydacyjne, związane z redukcją szkodliwego wpływu wolnych rodników
  • Likwidowanie drobnych i głębszych zmarszczek
  • Rozjaśnienia przebarwień i regulacja pracy gruczołów łojowych itp.

Retinol jest stosowany w kosmetykach już od wielu lat, w niewielkich stężeniach. Całkiem nowe formuły sprawiają, że można liczyć na stabilizację retinolu w nowych rodzajach podłoży i uzyskanie większych stężeń, jakie wykazują większą stabilność kosmetyków i mniej drażniące działanie.

Jak widzimy, retinol to cenny składnik kosmetyków, który warto wdrożyć co codziennej pielęgnacji swojej skóry. Najważniejszą zaletą jest to, że produkty z retinolem działają odmładzająco.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Trzeba sprawdzać składy kosmetyków tak jak i jedzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *